Stáže

  • Junior Recruiter - part-time for students studying towards University degree (expected graduation year 2018 and above)

    McKinsey&Company
    Join our Recruiting team – a group that makes sure McKinsey attracts and hires the best talents for the role of consultant, mainly university students, fresh graduates and young professionals from a wide range of backgrounds.   Does the idea of joining a team of young people within an international firm appeal to you? Would you like to help us attract and process top talents from local and international sources? Are you a university student with background in and passion for HR? Can you commit 2-3 days per week, ideally for 1-2 years?   If developing your skills while doing meaningful work on an amazing team sounds good, then you might be just the one we are looking for!
  • PHP Programátor ⚡

    1.WebIT
    Dáváme věcem SYSTÉM.Často používáme PHP - Nette - OOP - Doctrine2 - MySQL - HTML5 - CSS3 - JS - jQuery - AJAX - GIT a taky třeba ahoj - oběd - kafe - chyba - košík - 404 - Pepa.Jsme 1. Web IT, tým šikovných vývojářů webových nebo mobilních aplikací, kteří tvoří zajímavé projekty. Uvítáme nové kolegy, ať už jsi junior programátor, který se rád rozkouká v pracovním prostředí a vylepší své dovednosti, nebo senior kolega, který hledá něco nového.Pro back-end používáme PHP a převážně Nette Framework, front-end tvoříme pomocí HTML5, JS (jQuery), CSS (SASS a LESS). Pro správu našich projektů používáme verzovací systém GIT a jako repozitář používáme Redmine.

    1.WebIT
    Dáváme věcem SYSTÉM.Často používáme PHP - Nette - OOP - Doctrine2 - MySQL - HTML5 - CSS3 - JS - jQuery - AJAX - GIT a taky třeba ahoj - oběd - kafe - chyba - košík - 404 - Pepa.Jsme 1. Web IT, tým šikovných vývojářů webových nebo mobilních aplikací, kteří tvoří zajímavé projekty. Uvítáme nové kolegy, ať už jsi junior programátor, který se rád rozkouká v pracovním prostředí a vylepší své dovednosti, nebo senior kolega, který hledá něco nového. Pro back-end používáme PHP a převážně Nette Framework, front-end tvoříme pomocí HTML5, JS (jQuery), CSS (SASS a LESS). Pro správu našich projektů používáme verzovací systém GIT a jako repozitář používáme Redmine.
  • PROGRAMÁTOR SENIOR / JUNIOR

    Sittardia
  • Asistent/ka

    trnd Central Eastern Europe Kft., o.s.
    Trnd začal před více než 12 lety jako průkopník na poli “word of mouth” marketingu v Evropě. Od té doby jsme rozšířili působnost v oblasti kolaborativního marketingu a máme za sebou víc než 1200 kampaní pro největší světové i místní značky. Nyní jsme lídrem trhu WOM a kolaborativního marketingu. V současné době hledáme skvělého kandidáta, který zaujme nově otevřenou asistentskou pozici.
  • .Net Developer

    Casenet
    Are you experienced with .NET and C# programming? Are you interested in modern technologies and building WPF and ETL apps and services for Windows? Good news, Casenet is hiring! We are looking for motivated, team oriented individuals from junior to senior skill levels to join our US based software company making a powerful impact in the healthcare industry. We are now hiring employees and interns for our Prague office located in the heart of the city to work on an interesting WPF project.
  • Intern – Audit Financial Services – Praha

    KPMG Česká republika
    Baví tě finance? Chceš proniknout do světa velkého byznysu a prozkoumat různé firmy na trhu? Zajímá tě, jak fungují banky a pojišťovny? Dej nám o sobě vědět a získej praxi už při škole na placené stáži na částečný úvazek!
  • Intern – Audit Commercial – Praha

    Baví tě finance? Chceš proniknout do světa velkého byznysu a rychle a hodně se toho naučit? Zajímá tě, jak fungují největší i menší, české i mezinárodní firmy napříč odvětvími? Dej nám o sobě vědět a získej praxi už při škole na placené stáži na částečný úvazek!
  • Hilti: Student Internships Headquarters - Lichtenstein

    Hilti ČR spol.s.r.o

  • Internship - Global Marketing

    Academia
    Position Summary: As an intern you will be responsible for assisting busy global sales & marketing team. The focus in general is on developing global marketing strategy and implementing it into a reality.
  • Internship - Salesforce Developer

    Academia
    Position Summary: As an intern you will be in charge of our Salesforce instance and implementation.
  • Internship - Business Development

    Academia
    Position Summary: As an intern you will assist our small international business development team.
  • Internship - Graphic and Web Design, Video Recording & Editing and Photography

    Academia
    Position Summary: As an intern you will create digital multimedia content: video shots, photos and graphics to assist our marketing team.
  • Internship - Admissions Assistant

    Academia
    Position Summary: As an intern you will assist our international admissions team. You will be responsible that our international partners are receiving an excellent service encouraging them to continue to work with and increase their bookings with Academia.
  • Internship - Student Success Assistant Tutor

    Academia
    Position Summary: As an intern you will assist our student sucess team. You will be responsible that our international students are receiving Study Skills Tutorials encouraging them to suceeed at their 2-year Diploma studies at Academia.
  • Internship - Live in Manager Assistant

    Academia
    Position summary: As an intern, you will work with the International office team, which takes care of our foreign students. The main task will to ensure supervision and high-quality residential support for the international students.
  • INTERNATIONAL GRADUATE PROGRAM

    EDENRED CZ s.r.o.
    What is the International Graduate Program?  This program offers the chance to experience, in an accelerated sequence, a wide range of roles and responsibilities in different countries that will constitute a real career booster!   You will integrate into a community of fifteen recently graduates who share a desire for international experiences, professional challenges and strong human relations.   It is made of a first month of induction in the company and then of successive immersions in various jobs within our countries throughout the course of the program.   These periods of professional immersion are completed with regular interaction and individual follow-ups through mentoring and training to accelerate your development within the Group during the programme and beyond!   Steps of the program: Induction: 1 week in Paris and 2 weeks in one western European country to discover fundamental positions which are part of the Group’s DNA; Immersion: 2 * 12 months in 1 or 2 countries in corporate or operational functions.   In which countries will the Graduate Program take place? Those countries have showed interest and recruitment needs for the Graduate Program, however this listing is informative and may change. Brazil (Sao Paulo) China (Shanghai) Finland (Helsinki) Germany (Munich) Hungary (Budapest) Italy (Milan) Mexico (Mexico city) Poland (Warsaw) Singapore Spain (Madrid) Sweden (Stockholm) UK (London) USA (Boston )
  • Junior QA Specialist

    tesena
    Náš tým se nepřestává rozrůstat, a možná to budeš právě TY, kdo nás tentokrát obohatí svými skvělými nápady a schopnostmi!
  • Client Service & Support Trainee

    Availpro
    Fueled by the high satisfaction level of our customers and international demand, our company is expanding its operations in Czech Republic, Central and Eastern Europe with 1 office in Prague. We are looking for a trainee based in Prague to join our existing team and grow the satisfaction and revenue of our Czech, Slovakian and Polish, Latvian customers.   If you like challenges, we offer a dynamic, pleasant and fast-moving work environment.  Our corporate culture is open, innovative and performance orientated. Our technical excellence and high level of customer service have contributed to a high growth rate and exciting workplace mood. Joining the AvailPro operation in Prague, you will be able to contribute to the growth of an industry leader and have an exciting career opening.
  • manica s.r.o. - Consultant & Analyst - Digital technology consulting

    manica s.r.o.